Gdzie inwestować

Grudzień 27, 2014
By

Historyczne dane sugerują, że w długich terminie kursy akcji małych i średnich przedsiębiorstw rosną szybciej niż dużych .

giełda

Odkąd w styczniu 1998 roku giełda zaczęła wyliczać indeks mWIG40, syntetyczną miarę poziomu notowań w segmencie firm o średniej kapitalizacji , jego wartość wzrosła o 240 procent . W tym samym czasie WIG20, indeks obrazujący poziom kursów w grupie największych firm , zyskał 63 procent.

Różnica w pewnej części wynika z różnego sposobu wyliczania obydwu indeksów , ale nie ulega wątpliwości , że na krajowym rynku kursy mniejszych firm rosną szybciej niż dużych przedsiębiorstw. Nie znaczy to wprost, że trzeba szukać całkiem małych firm . Jeżeli zależy nam , żeby nasz portfel zachowywał się relatywnie stabilnie w długim terminie , to w pierwszej kolejności powinniśmy wybierać spółki o ugruntowanej pozycji rynkowej . Liderów w swoich branżach lub firmy , które do takiej pozycji aspirują. Przedsiębiorstwa , którym osiągnęły dużą skalę działalności , musiały z reguły przejść przez kilka gospodarczych cykli , sprawdzić się w różnych warunkach, pokonać konkurentów. Prawdopodobieństwo , że dojdzie do załamania , jest mniejsze niż w przypadkach mniejszych przedsiębiorstw.

Redaktor – Ranking Ubezpieczeń Na Życie z Kalkulatorem

Magdalena Kosikowska

Comments are closed.

Kategorie